www.facebook.com/electronixclock

ElectroNIXclock  -  tak nazwaliśmy nasze zegary.  Wszystko zaczęło się od wspólnego spotkania w 2009 roku. Wtedy to przypadkiem w luźnej rozmowie stwierdziliśmy że obaj jesteśmy fanami lamp NIXIE, posiadamy w swoich szufladach po kilka sztuk różnych typów i chcielibyśmy mieć zegarki z tego typu lampami. Najprościej oczywiście, jak w każdym aspekcie zaspokojenia chęci posiadania jest kupić coś gotowego. Zegary tego typu są dostępne na świecie za bardzo różne, ale zawsze nie małe pieniądze. My jednak jako konstruktorzy postanowiliśmy zrobić cos swojego od początku do końca. Znając dziesiątki konstrukcji zegarów NIXIE opisywanych na wielu światowych forach dla elektroników postanowiliśmy zrobić coś odrobinę inaczej, prościej, bardziej innowacyjnie i niezawodnie. Zdecydowaliśmy, że w naszych zegarach jedynymi elementami jakie nie są nowe i ogólnie dostępne będą lampy. Pozostałe części elektroniczne użyte w konstrukcji mają być dostępne i niezawodne. Bazując na tych założeniach wykonaliśmy prototyp i po stwierdzeniu że to działa – wykonaliśmy kilka zegarów z lampami Z566M. Wzbudziły one podziw nie tylko u ludzi będących fanami lamp NIXIE, ale także u wszystkich innych traktujących nasze dzieło jako po prostu zegarek. Te zegary ozdobiły nasze domy i stały się prezentami dla znajomych.


Po około trzech latach postanowiliśmy zrobić cos więcej niż tylko kilka zegarków dla siebie. Zdecydowaliśmy, że pomożemy wszystkim chcącym ożywić zalegające w szufladach lampki, by nie niszczały, nie tłukły się, nie zajmowały miejsca i nie były traktowane jak złom elektroniczny.

Po wykonaniu pierwszego zegara doskonale wiemy czemu te lampy zazwyczaj leżą w szufladach elektroników i czekają na „odpowiedni moment” kiedy to „zrobię zegar”. Jeśli chodzi o aspekt konstrukcyjny - sam zegar to nic trudnego, w Internecie jest pełno opisów, schematów itp. Można pomyśleć, że żaden problem to po prostu wykonać. Rzeczywistość jest odrobinę inna. Zaprojektowanie i wykonanie w sposób estetyczny jednej sztuki zegara jest po prostu niesamowicie kosztowne. Wykonanie płytek PCB w profesjonalnej technologii to wcale nie taki mały koszt. Wykonanie jakiejkolwiek obróbki CNC, cięcie laserem czy coś innego zapewniającego odpowiedni efekt końcowy dla jednaj sztuki okazuje się nieakceptowanie drogie i kłopotliwe. Wykonanie zegara oczywiście może odbyć się półśrodkami typu płytki trawione w domowych warunkach, przelotki z drutu, obudowa nie do końca spasowana i wszystko połączone klejem termotopliwym itp. – tylko czy taki zegar będzie ozdobą i cechował się niezawodnością?

Naszym rozwiązaniem jest electroNIXclock. Posiadając przetestowaną przez te kilka lat niezawodną elektronikę opartą na własnej koncepcji chcemy całej społeczności fanów lamp NIXIE zaproponować sposób na posiadanie działającego niezawodnego i ładnego zegara dostosowanego do konkretnych możliwości naszych odbiorców.

Dla osób nie mających czasu na montaż lub nie zajmujących się elektroniką proponujemy gotowe zegary, które po prostu należy podłączyć do prądu i cieszyć się blaskiem lamp NIXIE.

Dla ludzi posiadających lampy NIXIE i odrobinę (może być dużo więcej) zdolności manualnych mamy zestawy elementów zawierające profesjonalnie wykonane płytki PCB, zaprogramowane procesory, wszystkie potrzebne elementy oraz co najważniejsze kompletne obudowy. W ten sposób można niewielkim kosztem stać się posiadaczem w pełni funkcjonalnego estetycznego zegara.

Dla największych fanatyków elektroniki i osób które chcą same stworzyć oryginalną konstrukcję zegara proponujemy same płytki, dzięki którym łatwo i szybko można zmontować zegar. Natomiast samą funkcjonalność  można stworzyć pisząc własnoręcznie odpowiedni program. Również wygląd zewnętrzny da się dostosować do swoich wymagań stosując własną obudowę w odpowiednim stylu.

Na koniec dla osób o największych wymaganiach proponujemy modyfikacje naszych zegarów zgodnie z życzeniami, a także zaprojektowanie całkiem nowych limitowanych serii zegarów. Takie niepowtarzalne zegary mogą być np. doskonałym gadżetem reklamowym czy firmowym upominkiem.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu przedsięwzięciu jakie mamy zamiar rozwijać, tworząc nowe wersje zegarów, w naszych domach coraz częściej gościć będą unikatowe zegary, a w szufladach nie będą tłukły się piękne lampy NIXIE, których od lat nikt już nie produkuje.