Jak powstał electroNIXclock?

Inspiracją do napisania przeze mnie tego artykułu było odnalezienie fotografii z 2009 roku z budowy przedprototypu zegara.

Mniej więcej w połowie 2009 podczas luźnej rozmowy z kolegą z pracy ujrzałem na tapecie jego komputera zdjęcie oryginalnego zegara nixie. Od razu podchwyciliśmy temat i wywiązała się długa rozmowa, której efektem była silna wola samodzielnego skonstruowania naszego zegara marzeń.
Podczas wielu kolejnych spotkań wykrystalizowały się założenia co do projektu. Przede wszystkim chcieliśmy, żeby zegary zdobiły wnętrza naszych domów. Z tego powodu założyliśmy, że docelowa płytka drukowana musi być wykonana w profesjonalnym zakładzie. Dodatkowo uprości to montaż i zwiększy niezawodność. Kolejne założenia dotyczyły obudowy, która miała być przede wszystkim estetyczna, ale też stosunkowo prosta w wykonaniu.
W swoich zbiorach każdy z nas posiadał kolekcję jeszcze nieożywionych lampek Z566m i Z560m pozyskanych ze złomowanych starych mierników. Z566M są lampami stosunkowo dużymi i bardzo efektownymi. Stąd decyzja była taka, aby konstrukcja wykorzystywała właśnie ten typ lamp. Z uwagi na ten sam footprint obu lampek możliwe było użycie tej samej płytki pod kilka wariantów wyglądu zegara.
Przyglądając się podobnym konstrukcjom w Internecie, rzucało się w oczy to, że zegary mają skomplikowane sterowanie i są często wykonywane z części współcześnie niedostępnych. Wyeliminowaliśmy te problemy wykorzystując w projekcie tylko jeden układ scalony, realizujący wszystkie funkcje związane z praca zegara i stosując jedynie części dostępne w handlu jako nowe.
Ponieważ gro pracy zabiera zaprojektowanie i wykonanie PCB, chcieliśmy wystrzec się wszelkich błędów przy projekcie płytki i wszystko sprawdzić 2, a nawet 3 razy zanim oddamy płytki do produkcji. Jako ‘proof of concept’ najpierw zegar został zmontowany na uniwersalnej płytce drukowanej. Połączenia wykonane po części „w pajaku”. Umożliwiło to dość elastyczne wprowadzanie koniecznych zmian w konstrukcji i testowanie programu.
Następnie płytka została wytrawiona w docelowych wymiarach, ale jeszcze bez metalizacji i soldermaski.

Dopiero po naniesieniu ostatecznych poprawek podjęliśmy decyzje o zamówieniu płytek w firmie zajmującej się tym profesjonalnie.

Obudowa w postaci kształtownika aluminiowego została obrobiona ręcznie i wypolerowana pastą polerską. Te zegary już od prawie 5 lat zdobią nasze i naszych znajomych mieszkania. Wywierają bardzo pozytywne wrażenia na odwiedzających – chyba jeszcze nie było osoby, która nie zwróciła by uwagi na unikatowy kształt cyfr i barwę wyświetlaczy.
Właśnie te doświadczenia spowodowały, że po latach postanowiliśmy powrócić do projektu i umożliwić pozostałym fanom ciepłego wyglądu lampek Nixie zbudować swój wymarzony zegar. Powstał zupełnie nowy, ale bazujący na tej samej sprawdzonej koncepcji zegar oparty o lampki LC-516.

Zegar jest konstrukcją typu ‘Open source’. Wszelkie źródła oraz dyskusja dotycząca zegara są dostępne w wątku na stronie: elektroda.pl